Polonya Vizesi İşlemleri Hakkında

Polonya vizesi nereden alınır?

Polonya Konsolosluklarından veya Polonya Konsoloslukları tarafından yeetkili kılınmış polonya vize başvuru merkezleri ve Polonya vize başvuru merkezlerine akredite edilmiş turizm ve seyahat acentalarına vize başvuruları gerçekleştirilerek kısa süreli (C Tipi) Polonya Schengen vizeleri alınabilinecektir. 

Vize başvurularında dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Polonya vize başvurularında kullanılacak pasaportların son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması zorunludur. Polonya Konsolosluğu, son 10 yıl içerisinde çıkarılmamış, vize başvuru sahibinin Polonya seyahati dönüşü en az 6 ay geçerliliği olmayan, deforme olmuş, yıpranmış, yeni görünümünü kaybetmiş ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için en az 2 ay geçerli özellikleri taşımayan pasaportlarla gerçekleştirilen vize başvurularını kabul etmemektedir. 

Not : Polonya Konsolosluğu, Polonya vize başvuru merkezleri ve Polonya vize işlemleri üzerine faaliyet gösteren kurumlara sahte belgeler yapılacak vize başvuruları yasalara göre suçtur.


Polonya Konsolosluğu vize başvuru işlemleri

Polonya’ya seyahat edecek olan kişiler vize başvurularını Polonya Konsolosluğu, Polonya Büyükelçiliği ve Polonya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlar ve Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm/ Seyahat Acenteleri vasıtası ile yapabilirler.

Polonya Konsolosluğu kısa süreli seyahat amacı taşıyan vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) doğrudan kabul etmemektedir. Kısa süreli vize işlemleri Polonya Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği kurumlar ve Vize Danışma Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir.   

Ancak uzun süreli Polonya vizesi (oturum, çalışma, aile birleşimi, …..) başvuruları söz konusu olduğunda Polonya Konsolosluğu’na veya Polonya Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılmalıdır. 

Polonya vize başvurusu,  aracı kurumlara yapılmışsa dahi, başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Polonya Konsolosluğu’na aittir. 


Polonya Konsolosluğu Biometri İşlemi Hakkında

Polonya’ya seyahat edecek olan kişilerden, vize işlemleri sırasında Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) aracılığı ile parmak izi ibraz etmeleri istenmektedir.

Kimlik sahteciliğini engellemek amacıyla yapılan biometri işleminde, veriler parmak izi merkezlerinde tespit edilir.  Bu yüzden vize başvurusunda bulunan kişilerin kendilerinden alınması zorunlu olan biometrik veri( 10 parmak izi) için işlem esnasında hazır bulunmaları gerekmektedir. 

İtalya,  Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan gibi birçok ülkede kullanılan ve her geçen gün biraz daha yaygın hale gelen biometri işlemi, 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Türkiye’de de kullanılmaktadır. 

- Siyasi liderler, aileleri ve beraberinde seyahat eden kişiler, uluslararası organizasyonlar tarafından resmi nedenlerle davet edilen kişiler, 

- Krallar, hükümdarlar ve birinci derece yakınları (üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettikleri zamanlarda),

- 12 yaşın altındaki çocuklar (şahsen başvuru yaptıkları takdirde) ve 

- Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumda olan kişiler biometri işleminden muaftır. 

10 parmaktan daha az sayıdaki parmağın parmak izinin alınması mümkün ise, maksimum sayıda parmak izi alınır. Ancak parmak izi verilmesi önündeki engel geçiciyse, başvuru sahibi engelin ortadan kalkmasından sonra yapacağı ilk vize başvurusunda parmak izi vermelidir 

Dikkat!

Biyometri işlemleri yapılırken başvuru sahibinin yapılacak işlemlerde sıkıntı yaşamamak adına parmaklarında kesik, hasar ya da kına olmamasına dikkat etmesi gerekmektedir. Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumdaki kişilerin durumu destekleyen tıbbi rapor göstermeleri gereklidir.  


Polonya Konsolosluğu başvuru bölgeleri

Polonya Konsolosluğu’na ya da Polonya Büyükelçiliği’ne vize başvurusunda bulunacak olan kişiler ve Polonya Konsolosluğu’na konsolosluk işlemleri için başvuru yapan Polonya vatandaşları başvurularını ikamet ettikleri ilde bulunan ya da bu ile en yakın olan Polonya Konsolosluğu’na yapmalıdır. 

Polonya Konsolosluğu’na vize başvurusu ya da konsolosluk işlemleri başvurusu yapacak kişiler başvurularını yapmadan önce, İşlemlerinin hangi Polonya Konsolosluğu’nun yetki alanına girdiğini kontrol etmelidir. 

İstanbul’da ve İstanbul’a yakın illerde ikamet eden kişiler vize konsolosluk işlemleri için Polonya İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunmalıdır.  Polonya İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgesi için tıklayınız. 

Ankara ve Ankara çevresinde bulunan illerde ikamet eden kişilerin vize ve konsolosluk işlemleri Polonya Ankara Büyükelçiliği’nin yetki alanında yer almaktadır.  Polonya Ankara Büyükelçiliği görev bölgesi için tıklayınız.

Polonya’nın İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği dışında Antalya Fahri Konsolosluğu, İzmir Fahri Konsolosluğu ve Mersin Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır. Bu illerde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Polonya Fahri Konsolosluklarına başvuruda bulunabilirler. 

Polonya Fahri Konsolosluklarının ya da Polonya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş Vize Başvuru Merkezlerinin yalnızca başvuruları kabul ettikleri, karar konusunda yetkili olmadıkları unutulmamalıdır.


Polonya Konsolosluğu vize ve Konsolosluk işlemleri hakkında önemli notlar

- 18 yaşından küçük (reşit olmayan) kişiler vize başvurularını anne ve baba tarafından veya yasal vasi ile birlikte ya da bu kişilerin iznini gösterir muvafakatname ile yapmalıdır.  

- Vize başvurusunda kullanılacak seyahat belgesi vizenin bitiş tarihini takiben en az 3 ay daha geçerli olmalı ve seyahat belgesinde (pasaportta) vizenin belirtileceği en az iki boş sayfanızın olmaması durumunda, başvuru yapılmadan önce yeni bir pasaport alınmalıdır.

- Polonya vizesi başvuruları 15- 30 iş günü içerisinde sonuçlandığından Polonya Konsolosluğu vize başvurusu seyahat tarihinden en az 30 gün önce yapılmalıdır.

Polonya Konsolosluğu’na başvuruda bulunurken Polonya ve Türkiye resmi tatilleri (Paskalya, Şeker Bayramı, Kurban Bayramı, Noel, Yılbaşı / Yeni Yıl) nedeniyle işlem sürelerinin uzaması söz konusu olabileceği için başvurunun bu tarihlere denk gelip gelmediğini göz önünde bulundurulmalıdır.

- Vize başvurusuyla ilgili herhangi bir durumda Ankara’daki Polonya Büyükelçiliği ya da İstanbul’daki Polonya Başkonsolosluğu, vize başvurusunda bulunan kişi ile fazladan bir görüşme talep edebilir.   


Kimler Polonya vizesi alamaz?

Polonya Schengen vize müracaatında bulunacak kimseler istisnai durumları dışında işsiz ise, bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin geçimlerini sağlayabilecek düzenli ve yeterli bir gelir düzeyine sahip değil ise ve ya teminat olarak gösterebileceği banka hesabı, tapu, araç ruhsatı ve Türkiye' de bağlayıcı etmenlerini ispat edememesi halinde potansiyel bir göçmen olarak kabul edilecek olması sebebi ile vize işlemlerini başarılı bir şekilde sonlandırma durumu düşük bir olasılık olacaktır. 

Bu ve benzeri koşullara sahip Polonya vize başvurularında bulunacak kimselerin yukarıda belitilmiş bilgileri göz önünde bulundurarak ve bu bilgileri teyit ederek vize başvurularına bu bilgiler dahilinde başlamalı Polonya seyahatlerini vize başvurularının başarılı bir şekilde sonuçlanmasının ardından planlamalıdırlar. 

 

 

 

 

Polonya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.stambul.msz.gov.pl