Polonya İstanbul Başkonsolosluğu

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu İletişim

Adres: Giz 2000 Plaza, Ayazağa Köyü Yolu No.7, Kat 5, Maslak, İstanbul

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

Polonya Konsoloslukları faaliyet alanlarına yakın bölgelerde ikamet eden kişilerin Polonya Vizesi ve Polonya Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir.

Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Stambuł, Izmir, Iğdır, Izmit (Kocaeli), Kahramanmaraş, Kars, Kilis, Kırklareli, Kütahya, Malatya, Manisa, Muğla, Mardin, Muş, Osmaniye, Rize, Sakarya (Adapazarı), Şanlıurfa, Siirt, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Tekirdağ, Uşak, Yalova, Van illeri bulunacaktır.

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma: 08:30 - 16:30

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu Görev Alanı

İstanbul'da ve İstanbul çevresinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye oturum iznine sahip üçüncü ülke vatandaşları vize ve konsolosluk işlemlerini Polonya İstanbul Başkonsolosluğu vasıtası yapabilirler.

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu'na vize başvurusunda bulunan kişiler Lehçe ya da Türkçe hazırlanmış ve eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır.

Vize başvuru formu hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Talep Dilekçesi

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu'na yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir.
Turistik Vize talep dilekçesi örneği aşağıdaki gibidir;

POLONYA BAŞKONSOLOSLUĞU'NA İSTANBUL


Ülkenize ../../... İle ../../.. tarihleri arasında turistik amaçla seyahat etmeyi planlamaktayım. Seyahatim süresince oluşacak tüm masraflarım(konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) tarafımdan karşılanacaktır. Seyahatim bitince ülkenizden ayrılacağımı taahhüt ve garanti ederim. Tarafıma gerekli vizenin verilmesini rica ederim.

Saygılarımla.....

Ticari vize talep dilekçesi için aşağıdaki gibidir;

POLONYA BAŞKONSOLOSLUĞU'NA İSTANBUL

Şirketimizin satış müdürü Bay/Bayan ..... ülkenizdeki iş ortağımız olan .... firması ile iş görüşmesi ve çalışma alanımızla ilgili araştırma yapmak üzere ../../... ../../..... arasında ülkenizi ziyaret edecektir.
.....'in seyahati süresince oluşacak tüm masrafları(konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) şirketimiz tarafından karşılanacaktır. Satış müdürümüz seyahati bitince ülkenizden ayrılacaktır. Kendisi için gerekli vizenin verilmesini rica ederiz.

Saygılarımızla

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu Tatil Günleri

Polonya Konsoloslukları ve Türkiye Temsilcilikleri, Polonya resmi tatillerinin yanı sıra Türkiye resmi tatilleri olan günlerde de hizmet vermemektedir.

1 OcakYeni Yıl Tatili
6 OcakEpifani Bayramı
9 NisanPaskalya
21- 23 NisanRamazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 MayısEmek ve Dayanışma Günü
3 MayısAnayasa Günü
28 MayısWhit Pazar (Pentekost)
8 HaziranCorpus Christi
29 Haziran- 2 TemmuzKurban Bayramı
15 TemmuzDemokrasi Günü/Kutsal Bakire Meryem'in Varsayımı
30 AğustosZafer Bayramı
29 EkimCumhuriyet Bayramı
11 KasımÖzgürlük Bayramı
25-26 AralıkNoel

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu Konsolosluk İşlemleri

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye'de yaşayan Polonya vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye'de oturma izni olan yabancı uyruklu vatandaşların vatandaşlık işlemleri, vize işlemleri, kayıt işlemleri, oturum işlemleri gibi resmi işlemlerin yapıldığı yetkili kurumdur.

Polonya Ulusal Vizesi (uzun süreli vize) almak için Polonya İstanbul Başkonsolosluğu ya da Polonya Büyükelçiliği Konsolosluk vize bölümüne başvurulması gerekmektedir. Polonya Kısa süreli( Schengen vizesi) vizesi için ise (180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek şekilde) Polonya Başkonsolosluğu İstanbul'un yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerine başvuru yapılmaktadır.

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Reddi

Polonya vizesi için yapılan başvurular, Polonya Konsolosluğu ve Polonya Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde red ile sonuçlanabilmektedir. Polonya vizesi başvurusunda bulunan kişilerin sahte ya da eksik evrak sunması, seyahat amacının kanıtlanmaması, kişinin Polonya seyahati bitiminde ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler ibraz etmemesi gibi durumlarda başvurular ret ile sonuçlanabilmektedir. Devamı.....