Polonya Hakkında Bilgi

Polonya Hakkında Bilgi

POLONYA CUMHURİYETİ POLONYA ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Ekselansları Bay Marcin B. WILCZEK/08 Eylül 2008Büyükelçi Mrs. Malgorzata WILCZEK

Kançılarya: Atatürk Bulvarı, No: 241, 06650 Kavaklıdere, Ankara

Çalısma Saatleri: Pazartesi-Cuma: 08:30-16:30

Telefon: 0312 457 20 00-01 Faks: 0312 467 89 63

e-mail: ankara.amb.sekretariat@msz.gov.plwww.ankara.polemb.net

POLONYA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU

Polonya İstanbul Başkonsolosu: Bay Miroslaw STAWSKI/28 Ağustos 2008 Başkonsolos

Açık Adres: Giz 2000 Plaza, Ayazağa Köyü Yolu No.7, Kat 5, Maslak, İstanbul

Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cuma: 08.00 - 16.00

Telefon: (212) 290 66 30-31 Faks: (212) 290 66 32

Görev Bölgesi: Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Yalova

e-mail: konsulat@polonyakons.org.tr - www.stambulkg.polemb.net

POLONYA İZMİR FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Bayan Ceyla Hatice BOROVALI Fahri Konsolos

Açık Adres: Gazi Osman Paşa Bulvarı Yeni Asır İşhanı K:5 D: 502 Çankaya /İZMİR

Telefon: (0232) 483 71 71 - Faks: (0232) 441 18 54

Görev Bölgesi: Aydın, İzmir, Manisa, Muğla

E mail: cborovali@borovali.com.tr

POLONYA ANTALYA FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Bay Talha GÖRGÜLÜ Fahri Konsolos

Açık Adres: Kayı Plaza, Güzeloba Mahallesi Ay Sokak No:1, 07230 Lara Antalya

Telefon (0242) 310 87 77 Faks: (0242) 310 88 66

Görev Bölgesi: Antalya

E-mail: baskan@kayigroup.com.tr

POLONYA

NEDEN POLONYA'DA YURT DIŞI EĞİTİM ?

Polonya son yıllarda siyasi, ekonomik ve eğitim olarak Avrupa'nın en göze çarpan ülkelerinden biri haline gelmiştir. Bu enerjik yapısı nedeniyle tüm dünyadan öğrenciler Polonya'yı üniversite eğitimi için bir cazibe noktası olarak görmeye başlamış, ülkede eğitim alan yabancı öğrenci sayısı son yıllarda katlanarak artma eğilimi göstermiştir. Bunun en önemli nedenlerinden biri hiç şüphesiz ülkenin Avrupa Birliğine girmesinden sonra özellikle eğitim alanında halihazırda yüksek olan kalite standartlarını daha da yükseltmiş ve Polonya üniversitelerinden alınan diplomaların tüm dünyada prestij ve geçerliliğinin çok artmış olmasıdır.

POLONYA EĞİTİM SİSTEMİ

Polonya eğitim sistemi ülkenin Avrupa Birliğine girmesinden sonra önemli değişiklikle geçirmiş ve standartları Avrupa standartlarına uygun hale getirilmiştir. Polonya'da öğrenciler 19 yaşında orta öğrenimi bitirip matura sınavına girerler ve Matura Sertifikası (Swiadectwo Dojrzalosci) almaya hak kazanarak üniversitelere yerleştirmeleri yapılır. Polonya'da yüzden fazla üniversite vardır. Teknik üniversiteler, işletme ve ekonomi akademileri, mühendislik ve tarım üniversiteleri, tıp fakülteleri ve daha birçok seçenek Polonya'da mevcuttur. Gene olarak 2 çeşit akademik derece vardır; lisans (Licencjat) ve Master Derecesi (Tytul Magistra). Polonya'da lisans eğitimi 3 yıl, master eğitimi ise 2 yıl sürer.

POLONYA'da Üniversite Eğitimi

Polonya'da eğitim almayı tercih eden öğrenciler birçok bölümde İngilizce ya da lehçe eğitim alabilmektedirler. İngilizce eğitim verenler üniversitelerde yıllık öğrenim ücreti 3.000 - 9.000 Euro civarındayken eğitimi lehçe olarak almayı terci ederseniz bu rakam 1000-2000 Euro seviyelerine kadar düşmektedir. Birçok üniversitede dileyen yabancı öğrenciler için Lehçe hazırlık eğitimi verilmektedir.Polonya üniversitelerinde eğitim almak isteyen Türk öğrenciler için en önemli cazibe noktalarından biri de bu üniversitelere başvuru ve kabul aşamasında Türkiye'de üniversite sınavına girme ya da başarılı olma şartı aranmıyor olmasıdır. Lise mezunu olan herkes Polonya'da üniversite eğitimi almak için başvuru yapabilmektedir. Polonya bir Avrupa birliği ülkesi olduğundan, bu ülkeden alınan üniversite diplomaları YÖK tarafından tanınmakta ve denklik verilmektedir.Sonuç olarak yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler hem ekonomik hem de prestijli ve kaliteli bir eğitim arıyorlarsa Polonya bunun için Avrupa'daki en iyi seçeneklerden biridir.

POLONYA ÜNİVERSİTELERİ

Jagiellonian ÜniversitesiKrakow Teknoloji ÜniversitesiKrakow Ekonomi ÜniversitesiLazarski ÜniversitesiLodz Teknik ÜniversitesiLodz ÜniversitesiLodz Tıp ÜniversitesiPoznan Tıp ÜniversitesiVarşova ÜniversitesiVarşova Teknik ÜniversitesiWroclaw Ekonomi Üniversitesi

POLONYA'DA TURİZM

Ortaçağ kentleri, etkileyici mimarileri, ulusal parkları, nehirleri ve korunan doğal alanlarıyla sürükleyici bir ülkedir. Ülkenin başkenti Varşova, ülkenin iş merkezi olmasının yanı sıra bulundurduğu tarihi eserler ile dikkatleri çeker. Eski Kent (Old Town), başkentin en önemli bölümüdür. Burada bulunan Kraliyet Kalesi (Royal Castle) ve Varşova Tarih Müzesi kentin ziyaret edilmesi gereken yerleri arasında yer alır.Polonya'nın en önemli turizm noktası olarak kabul edilen Krakow, kiliselerin tüm ihtişamıyla göğü süslediği bir kenttir. Büyleyici Ortaçağ atmosferiyle, UNESCO'nun en önemli 12 tarihi yerlerinden biridir. Eski Kent (Old Town)'teki Pazar Meydanı (Market Square), Ortaçağ'ın büyülü havasını günümüze taşır. Burada bulunan Wawel Katedrali ve Wawel Kraliyet Kalesi, kentin bu yönüyle en önemli eserleridir. Kuzeydoğu Polonya'da yer alan Masuria, kentin gölleri ve ormanlarıyla ünlü bölümüdür. Burası ülkedeki göllerin %15'ini barındırır. Oluşturulan su yolları ve kanalları gölleri birbirine bağlar. Bot gezintileri için elverişli olan bu alanlarda balıkçılık, sörf ve yelkencilik sporlarını yapmak mümkün. Ülkenin güneyinde yükselen Carpathian Dağları, dağ yürüyüşleri için mükemmel yerlerdir. Burada bulunan Tatras Dağları'nı özellikle belirtmek gerekiyor. Bunun yanında ülkenin kuzeyindeki Baltık Sahili, deniz ve plaj turizmi açısından müthiş yerlerdir.

Wollin Adası'nda yer alan Wollin Ulusal Parkı, Baltık Sahili'nde bulunan Slowinski Ulusal Parkı ve Bialowieza ormanlarında yer alan Bialowieza Ulusal Parkı, ülkenin sahip olduğu olağanüstü ulusal parkların en büyüleyici olanlarındandır.

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Eski Kent (the Old Town), Varşova'nın en eski mirasıdır. Çok dikkatli bir şekilde II. Dünya Savaşı'ndan sonra yeniden restore edilen bu alan, Krallık Kalesi (Royal Castle), Barbican, Kral Zygmunt'un Sütunu (King Zygmunt's Column) ve Varşova Tarih Müzesi gibi şehrin en önemli simgelerini bünyesinde barındırmaktadır. 13. yüzyıldan kalma Krallık Kalesi, 1926 yılı ile II. Dünya Savaşı arasındaki dönemde Polonya başkanının resmi ikametgahı olmuştur. Kentin önemli anıtlarından Zygmunt Sütunu, Varşova'yı Polonya'nın başkenti ilan eden, Kral Zygmunt III. Waza'nın heykelini taşır. Financial semtinde bulunan Kültür ve Bilim Sarayı, ülkenin en uzun binasıdır. Sovyetler Birliği döneminde inşa edilen ve çok sayıda ofisin bulunduğu bu kompleks bina önemli bir sergi merkezidir. Sarayın 30. katından, tüm kent gözler önüne serilir. Saxon Bahçesi (Ogród Saski), kentteki halka açık en eski parktır. Łazienki Parkı, 18. yüzyıl kraliyet parkıdır. Burası Polonya'nın son kralı Stanishlaw August Poniatowski'nin yazları kullandığı yerdir.

Varşova, Polonya'nın kültür başkentidir. Sanat, kültür ve eğlence adına ne varsa bu kentte bulmak mümkündür. Kent, çok sayıda yerli, yabancı sanat koleksiyonu ve sergiye ev sahipliği yapar. Kraliyet Kalesi, Zacheta Galerisi, Wilanow Sarayı ve Çağdaş Sanatlar Merkezi, kentin en önemli galeri ve sergi merkezlerindendir. Kentte yaklaşık 30 tiyatro, konser salonları ve çok sayıda müzik merkezi yer almaktadır. 1765 yılında kurulan Ulusal Tiyatro (Teatr Narodowy) ve 1778'de açılan Büyük Tiyatro (Teatr Wielki), kentin en önemli tiyatrolarıdır. Ulusal Tiyatro müzikallere, Büyük Tiyatro ise Polonya Ulusal Operası'na ev sahipliği yapar. Ayrıca, Oda Operası (Chamber Opera), önemli bir müzik merkezidir. Baj, Guliwer ve Lalka, başlıca kukla tiyatrolarıdır. Roma ve Buffo, Varşova'nın en önemli müzikal mekanlarındandır. Varşova'da dört mevsim boyunca çok sayıda kültürel etkinlik ve festival düzenlenir. Frederick Chopin Uluslararası Piyano Yarışması, Eski Müzik Festivali (Festival of Old Music), Uluslararası Tiyatro Toplantıları, Uluslararası Poster Bienali Uluslararası Çağdaş Müzik Festivali (Warszawska Jesień), Caz Jamboree, Varşova Yaz Caz Günleri, Stanisław Moniuszko Uluslararası Vokal Yarışması ve Mozart Festivali, Varşova'da düzenlenen ünlü etkinlik ve organizasyonlardandır. Kentte, çok sayıda kafe, meyhane, bar, disko ve gece kulübü bulunur.

POLONYA LİMANLARI:

Gdansk, Gdynia, Gliwice, Kolobrzeg, Szczecin, Swinoujscie, Ustka, Warsaw, Wroclaw

POLONYA HAVAALANLARI

 • Bydgoszcz (BZG)
 • Gdansk (GDN)
 • Katowice - Pyrzowice (KTW)
 • Krakov - J. Paul II International (KRK)
 • Lodz Lublinek (LCJ)
 • Poznań (POZ)
 • Rzeszow - Jasionka (RZE)
 • Szczecin Goleniow (SZZ)
 • Varşova (WAW)
 • Varşova Modlin (WMI)
 • Wroclaw (WRO)

POLONYA OTELLERİ

The Secret Garden Hostel, InterContinental Hotel Warsaw, Mamaison Hotel Le Regina Warsaw, Hotel Wentzl, Polonia Palace Hotel, Hyatt Regency Warsaw, Sheraton Warsaw Hotel, Mercure Warszawa Grand, Hilton Gdansk, Cracowdays Apartments, Novotel Warszawa Centrum, andel's Hotel Lodz