Polonya Şoför Vizesi

Polonya Şoför Vizesi

Polonya vizesi için T.C. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize almaları zorunludur. T.C. Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşuluyla vizeden muaftırlar. Polonya şoför vizesi başvuru işlemleri konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri, akredite seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Polonya Şoför Vizesi başvuru işlemleri Polonya İstanbul Başkonsolosluğu ve Polonya Ankara Büyükelçiliği tarafından değerlendirilip sonuçlandırılmaktadır.

Polonya vize başvuru işlemlerini değerlendiren tek yetkili makam Polonya Konsolosluğudur.Polonya şoför vizesi için kullanılacak olan pasaportun seyahat sonrası için en az 3 ay geçerliliğinin bulunması gerekldir. Alınan Polonya vizesi ile ilk bu ülkeye giriş yapılmalı ve ibraz edilen süre içerisinde de bu ülkede kalınmaldır.

Polonya şoför vizesi için Türkiye'deki şirketin tün kayıtlı şoförlerinin listesi şirketin antetli kağıdına şirket yetkilisi tarafından kaşeli ve imzalı hazırlanmalıdır. Schengen ülkelerine giriş ve çıkışların da belirtildiği ve kalış günlerinin yazılı olduğu bir dilekçe yazılmalıdır. Dilekçe şirketin antetli kağıdına yazılmalı, kaşeli ve imzalı olmalıdır.

Biyometrik (VIS) Parmak İzi Uygulaması

Vizeye ilişkin Topluluk Yasasını oluşturan Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Topluluğu Konseyi'nin 13 Temmuz 2009 tarihi uyarınca, ilk vize başvurusu sırasında kişiye ait aşağıdaki biyometrik kimlik bilgileri alınmaktadır. Taranmış ya da o an çekilmiş fotoğraf, on parmak izinin dijital olarak alınması anlamına gelmektedir.

Polonya Vize Başvuru Formu

Polonya vize başvuru formunda belirtilen bilgiler başvuru yapılan vize türünün dışında olmamalıdır. Polonya Schengen vizesi başvuru işlemlerinde Polonya vize başvuru formunun doğru ve tam bir şekilde doldurulması gereklidir. Polonya vize başvuru formu Polonya Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olup Polonya'ya seyahat edecek kişilerin vize tiplerine göre doldurması zorunlu olan bir belgedir. Polonya vize başvuru formunun seyahat amacına istinaden eksiksiz doldurulması ve ibraz edilen evrakların formun içeriğini desteklemesi gereklidir. Polonya vize başvuru formunda ibraz edilen seyahatin amacı, şirtket yazısı ya da şahsi dilekçe belirtilen seyahat tarihleriyle uyumlu olmak zorundadır.

Polonya Şoför Vizesi için Gerekli Evraklar

 1. Vize başvuru formu. Dikkatlice doldurulmuş, tarih yazılmış ve imzalanmış Schengen formu.
 2. Vize talep dilekçesi. Konsolosluğa hitaben yazılmış İngilizce vize talep dilekçesi.
 3. Pasaport. Seyahat sonrası için en az 3 ay geçerliliği ve 2 boş sayfası olan pasaport. Kişisel bilgilerin olduğu sayfanın ve son 3 yılda alınmış Shengen vizelerinin fotokopisi.
 4. Fotoğraf. 2 adet 35x45mm ölçülerinde, güncel arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf.
 5. Seyahat sağlık sigortası. Tüm seyahat süresince, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan 30000 Euro tutarında Schengen bölgesi için geçerli seyahat sigortası.
 6. Davetiye. AB' deki bir şirketten davet mektubu ya da iş ortaklığı belgesi.
 7. Teminat yazısı. Şirketin teminat yazısı, Şirketin Ticaret odası kaydı.
 8. Şirketin üyesi olması halinde UND ( Uluslararası Nakliyeciler Derneği ) tarafından verilen teminat yazısı
 9. Şoför listesi.Şirket sürücülerinin listesi
 10. C2 ( yetki ) belgesi, CMR ( tır karnesi ) belgesi
 11. Ehliyet. Sürücünün ulusal veya uluslararası sürücü belgesi
 12. Sürücünün, SGK işe giriş bildirgesi ve barkodlu SGK hizmet dökümü

Önemli Not: İstenen belgeler güncel, 3 aydan yeni olmalıdır. Belgelerin aslı ve bir adet fotokopisi sunulmalıdır. Polonya Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahibinden ek evrak talep edebilmektedir.

Polonya Şoför Vizesi Kaç Günde Çıkar ve Polonya Şoför Vizesi Ücreti

Polonya şoför vizesi başvurusu işlemlerin tam ve eksiksiz olarak yürütülmesi durumunda ortalama olarak 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak konsolosluğun randevu tarihlerinin yoğun olması, resmi tatil günlerine denk gelmesi gibi beklenmedik durumlar söz konusu olduğunda bu süre uzayabilmektedir. Polonya şoför vizesi ücreti başvurunun değerlendirilmeye alınması için konsolosluk tarafından istenmektedir. Polonya şoför vizesi ücreti belirli dönemlerde değişiklik göstermektedir.