Polonya Aile Ziyareti Vizesi Hakkında

Polonya Aile Ziyareti Vizesi Hakkında

Polonya'ya seyahat planı olan T.C. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının seyahatlerinden önce vize almaları gerekmektedir. T.C. Diplomatik (Siyah), Hizmet (Yeşil) ve Hususi (Gri) pasaport sahipleri 90 günü geçmemek koşuluyla Polonya Schengen vizesinden muaftırlar. Polonya Schengen bölgesindeki ülkelerden biridir. Polonya'ya kısa süreli seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının Schengen vize almaları gerekmektedir. Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi başvuru işlemleri, Polonya İstanbul Başkonsolosluğuna, konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri ve akredite seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Polonya aile ve arkadaş ziyareti vizesine şahsen başvuru yapma zorunluluğu yoktur. Polonya aile ve arkadaş ziyareti vize başvuru işlemleri vize merkezleri aracılığıyla yapılmakta olup Polonya Schengen vizesinin değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması Polonya Konsolosluğunun inisiyatifinde bulunmaktadır.

T.C. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları Polonya'daki bir yakınlarını ziyaret ederek yanlarında konaklamıyı planlıyorsa Polonya aile ve arkadaş ziyareti vize türünün gerektirdiği evrakları durumlarına istinaden hazırlamaları gereklidir. Polonya'ya kısa süreli seyahatler için Schengen vizesi başvuru yapacak kişilerin pasaportlarının geçerlilik süresi talep ettikleri vize süresinin sona ermesinden sonra en az 3 ay olmalıdır. Polonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi için gerekli evraklar başvuru sahibinin sosyal konumuna ve mesleğine göre değişiklik göstermektedir. Polonya Konsolosluğu tarafından istenen evraklar belirli dönemlerde değişebilmekle beraber evrak listesi güncellenebilmektedir. Başvuru esnasında Polonya vize başvuru formunun doğru, tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gereklidir. Özellikle vize dilekçesi ve vize başvuru formları doldurulurken yapılan yanlış ve hatalar vizenin reddedilmesine neden olmaktadır.

Polonya aile ve arkadaş ziyareti vize başvurusunun seyahat tarihiyle uyumlu olacak şekilde yapılması gereklidir. Polonya seyahatine 3 ay kala vize başvuru işlemleri başlatılabilir ve seyahate en az 15 günden daha kısa bir zaman varsa vizenin çıkışının seyahat tarihine yetişmesi mümkün olmamaktadır.

Eğer Polonya dışında başka diğer ülkelere de seyahat edilecekse seyahat planını vize talep dilekçesinde ayrıntılı bir şekilde belirtilmeli ve o ülkeler için yapılan otel ve uçak rezervasyonları da başvuru dosyasına eklenmelidir.
Polonya Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda ek evrak talebinde bulunabilmektedir. Ek evrakların temin ve arz süresi vize başvuru işlemlerinin sonuçlanmasını geciktirebilir, bu nedenle başvuru dosyasının eksiksiz ve tam bir şekilde beyan edilmesi zaman kaybını önlemektedir.

Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Davetiyesi

Polonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi davetiyesi, vize başvuru sahibinin Polonya'daki yakınları; akrabaları, arkadaşları tarafından gönderilmektedir. Davet mektunu gönderen kişi Polonya vatandaşı ise kimlik bilgisinin fotokopisi, eğer değilse oturum kartının fotokopisi davet mektubu ile beraber gönderilmelidir. Polonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi davetiyesi belediye onaylı olup e-posta aracılığıyla başvuru sahibine gönderilebilmektedir.

Davet mektubunda vize başvuru sahibinin Polonya'da konaklayacağı adrese istinaden bilgiler, davetiyeyi gönderen kişinin iletişim bilgilerinin yer alması gereklidir. Davetiye olmaksızın yapılacak vize başvuru işlemleri Polonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi kapsamına girmez. Vize başvuru formunda seyahat amacı bölümü doldurulurken bu konuya özellikle dikkat edilmelidir. Davetiye seyahat amacını ve tercih edilen vize türünün en önemli ayrıntısıdır

Polonya vizesi için davetiye, bir kişinin Polonya'ya girişi, bu ülkede kaldığı süre içinde yapacağı harcamaları karşılamak için gereken mali kaynağa sahip olduğunu ispatlamaj amacıyla yasaların öngördüğü haklardan biridir. Davetiye, yabancıya davet eden kişiye, yabancının bu ülkede yeme ve içme, konaklama, olası herhangi bir tedavi olmak üzere, ülkede kaldığı süre içinde tüm harcamalarını karşılama yükümlülüğü getiren bir belge özelliği taşımaktadır. Davetiye ile ilgili düzenlemeler Yabancılar Kanunu'nda yer almaktadır.

Polonya Aile ve Arkadaş Vizesi için Gerekli Evraklar

Polonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi için gerekli evraklar aşağıda sunulmuştur. Polonya Konsolosluğu evrak listesinde güncelleme yapabilmektedir. Konsolosluk tarafından istenen evrakların tam ve eksiz bir şekilde hazırlanması gereklidir. Eksik veya hatalı evraklarla yapılan vize başvuru işlemleri reddedilmektedir. Polonya vize başvuru işlemlerinin değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması Polonya İstanbul Başkonsolosluğunun ve Polonya Ankara Büyükelçiliğinin inisiyatifindedir. Polonya Konsolosluğu vize başvuru işlemlerinde Türkiye genelinde yetki alanı konusunda bölge ayırımı yapmaktadır. Polonya Konsolosluğuna veya Polonya Büyükelçiliğine başvuruda bulunacak kişiler ikamet ettikleri ilde bulunan veya ile bu ile en yakın Polonya Konsolosluğuna yapabilirler.

 • Vize Talep Dilekçesi. Polonya Konsolosluğuna hitaben yazılmış İngilizce vize talep dilekçesi.
 • Vize Başvuru Formu. Tam ve eksiksiz doldurulmuş, tarih yazılmış ve imzalanmış Schengen başvuru formu.
 • Pasaport. Seyahat sonrası için en az 3 ay geçerli olan pasaport. Pasaportta kişisel bilgilerin olduğu sayfanın ve son 3 yılda alınan Shengen vizelerinin fotokopileri.
 • Pasaportun Fotokopisi. Başvuru sahibinin son 3 yıl içinde alınmış bir Shengen vizesi yoksa, Polonyadaki belediyeden alınan resmi davetiyenin orijinali, eğer var ise Polonya'daki kişi tarafından yazılmış, imzalanmış davetiye, davet eden kişiye ait bilgilerin bulunduğu pasaportun fotokopisi gereklidir.
 • Fotoğraf. 2 adet 35x45mm ebatlarında güncel, arka fonu beyaz, daha önceden vize başvurlarında kullanılmamış biyometrik fotoğraf.
 • Kimlik Fotokopisi. Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Seyahat Sağlık Sigortası. Başvuru sahibi tüm seyahat süresini kapsayan, Schengen bölgesi için geçerli seyahat sigortası yaptırmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği. Başvuru sahibinin davet eden kişi ile akrabalık bağını ispatlayan belge, nüfus kayıt örneği.
 • Başvuru sahibi öğrenci veya çalışmıyor ise; bir banka hesabı yoksa, aileden biri sponsor oluyor ise; o kişinin seyahat masraflarını karşılamaya yeterli bakiyesi olan güncel banka hesabı ve sponsor olan kişiden alınan noter onaylı taahhütname.
 • Muvafakatname. 18 yaşından küçükler için ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi.
 • Öğrenci belgesi. Başvuru sahibi öğrenci ise; okuldan alınmış güncel ve orijinal öğrenci belgesi.
 • Başvuru sahibi çalışan veya şirket sahibi ise; şirketinin antetli kağıdına yazılmış kaşeli, imzalı izin onayı, şirketin vergi levhası, ticaret odası kaydı ve sicil gazetesinin kopyası, barkodlu SGK hizmet dökümü.
 • Başvuru sahibi çalışan ise; barkodlu SGK hizmet dökümü, SGK işe giriş bildirgesi, son 3 ayın maaş bordroları.
 • Başvuru sahibi çiftçi ise; Ziraat odasından alınmış çiftçi belgesi.
 • Finansal Kaynaklar. Bankadan alınan kaşeli ve imzalı son 3 aya ait en az 4000 TL bakiyesi olan hesap dökümü veya banka hesap cüzdanının orijinali. Başvuru sahibi emekli ise; emekli cüzdanı, barkodlu SGK hizmet dökümü emeklilik belgesi, banka hesap özeti.
 • Oturum Kartı. Türkiye'de ikamet izni olan yabancıların ülkeye dönüşten itibaren 3 ay geçerliliği olan Türkiye'de oturma ve çalışma izni.

Önemli Not: İstenilen belgeler 3 aydan daha yeni, güncel olmalıdır. Belgelerin aslı ve bir adet fotokopisi beyan edilmelidir. Polonya Konsolosluğu gerekli gördüğü durumda ek evrak talep edebilmektedir veya başvuru sahibini görüşmeye çağırabilmektedir.

Polonya Konsolosluğu ve Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi için Gereken Evraklar Hakkında

Pasaport

Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Schengen Vize başvurusu için pasaportun geçerlilik şartları; pasaport veriliş tarihi 10 yıldan eski ve deforme olmamalı; Polonya seyahatinden dönüş sonrası en az 3 ay geçerliliği olmalıdır. Pasaport, vizenin basılabilmesi için en az 2 boş sayfayı içermelidir. Pasaportun kimlik bilgisi sayfası ile son 3 yıl içerisinde eğer varsa alınan Schengen, Amerika ve İngiltere vizelerinin bulunduğu sayfaların fotokopileri.

DİKKAT! Polonya Aile /Arkadaş Ziyareti Vizesi için Ankara, Gaziantep ya da Antalya'dan başvuru yapılması halinde; eski pasaporta ait son 5 yıldaki schengen, Amerika ve İngiltere vizelerinin fotokopileri sunulmalıdır. Eski pasaportun kayıp olması durumunda; başvuru sahibinin önceki pasaportunda vize varsa; emniyetten Protokol Sorgulaması temin edilmelidir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Polonya Aile/Arkadaş Ziyareti Schengen Vizesi için başvuru sahibi ile davet eden kişi arasında aile bağlarının bulunduğuna dair belge; güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

NOT: Kişi aile ziyaretine değil arkadaş ziyaretine gidiyor ise bu belgeye gerek yoktur.

Polonya Vize Başvuru Formu

Polonya Aile /Arkadaş Ziyareti Vize müracaatı için İngilizce, Lehçe veya Türkçe dillerinde hazırlanmış Polonya Vize Başvuru Formlarından biri, bilgisayar ortamında, eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Polonya Konsolosluğu, elle doldurulan Vize Başvuru Formlarını kabul etmemektedir. Schengen vizesi için formun iki defa imzalanması zorunludur. Polonya Vize Başvuru Formunda verilen bilgilerin, başvuru dosyasında ibraz edilen evraklarla desteklenmesi, vizenin daha kısa sürede işlenmesini sağlayacaktır.

Biyometrik Fotoğraf

Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize başvurusunda fotoğraf ICAO kriterlerine uygun olmalı; 2 adet, 3,5 x 4,5 cm ölçülerinde, kaliteli kağıt üzerine basılmış, beyaz arka fonlu, en fazla 6 ay önce çekilmiş olmalıdır. Fotoğraf önden çekilmeli, gözler ve bütün yüz, alnından boynuna kadar - açık şekilde görülmelidir. Dini sebeplerden dolayı başı kapalı olan kişilerin resimleri bu kriterlere uymalı: alın, çene ve yanaklar görülmeli ve başörtüsünün gölgesi yüze düşmemeli ve kişi gözlük takıyorsa: gözlük camları şeffaf ve renksiz olmalı, çerçevesi yüzü hiç kapatmamalıdır.

Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize Ücreti

Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize Ücretinin tamamı TL olarak müracaat esnasında alınmaktadır. Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize müracaatında tahsil edilen vize ücreti; vizenin reddi durumunda ise; geri iade edilmez.

Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize Davetiyesi

Polonya'ya Aile ve Arkadaş ziyareti amacıyla gidecek kişinin davet edildiğini gösteren belge; Kişi ilk kez Polonya'ya gidiyorsa; Polonya'daki Valilik'ten alınmış, ziyaret amacı, kalış süresini kapsayan resmi davetiye (aslı) gerekmektedir. Eğer Kişi daha önce gitmişse; davet eden kişi tarafından yazılmış davetiye yeterli olacaktır. Eğer kişi Polonya'ya Erasmus programı ile gittiyse; Polonya'ya 2. gidişinde davetiyeyi yine valilikten almalıdır. Polonya'dan davet eden aile bireyi/arkadaşın Kimlik veya Pasaport fotokopisi ile birlikte Davetiye gönderilmelidir.

Mali Durumu Belgeleyen Resmi Evraklar

Polonya Konsolosluğu, Polonya seyahat masrafları karşılığı bakiyeyi teminat olarak; başvuru sahibinin şahsi banka hesabında Euro/TL veya USD olarak karşılığını görmesi gerekir. Polonya Aile ve Arkadaş ziyareti vize işleminde başvuru sahibinin son 3 aylık aktif banka hesap hareketini gösteren Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü: bankanın imzası, kaşesi ve bankanın İmza Sirküleri ile birlikte sunulmalıdır.

Polonya Aile ve Arkadaş ziyareti vize işlemlerinde bulunacak kişinin düzenli gelirini gösteren son 3 aylık maaş bordroları; Kurum tarafından kaşe atılarak, ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır. Taşınmazları olması halinde bunu kanıtlayıcı belgeler; tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri evraklar arasında bulunmalıdır.

Mesleki ve İş Durumunu Belgeleyen Resmi Evraklar

Polonya Aile /Arkadaş Ziyareti Vizesi için başvuru işleminde bulunan kişinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirkete bağlılığını gösteren belgeler; SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü

Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize başvurusu yapan Çiftçi ise; Bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi aslı ve fotokopisi.

Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize müracaatı yapan Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; mesleği ile ilgili Oda Kaydı yada Meslek Kimlik Kartı ibraz edilmelidir.

Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize başvurusunda bulunan kişi Öğrenci ise; Güncel tarihli Öğrenci Belgesi aslı. Seyahatine sponsor olan ebeveyninden, seyahatin detaylarını ve seyahatin tüm masraflarının karşılandığına dair bir Taahhütname alınmalıdır. Öğrenciye sponsor olan ebeveynin iş evrakları ve ekonomik durumunu beyan eden resmi evrakların dilekçeye eklenmesi zorunludur.

Öğrenci reşit değil ise; çocukla seyahat etmeyen anne yada babanın noterden onaylı İzin Belgesi (Muvafakatname) beyan etmesi gerekmektedir.

ÖNEMLİ: Ankara, Gaziantep ve Antalya başvurularında noter onayına gerek yoktur. Seyahat masraflarını karşılayan sponsor tarafından yazılmış, imzalı bir dilekçe kabul edilmektedir.

Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi başvurusu yapan kişi Çalışan ise; Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, antetli kağıda, İzin Onayı veya İşveren Mektubu- çalışanın ne zaman çalışmaya başladığı, maaşı, pozisyonu, izinli olduğu tarihler ve işe devam taahhüdünü içermelidir. Belgede, şirketin iletişim bilgileri, yetkili kişinin isim ve pozisyonu, imzası ve kaşesi ile birlikte hazırlanmalıdır.

Varsa, bağlı bulunduğu Kurumdan Görev Kimlik Kartı.

Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize başvurusu yapan kişi Şirket Sahibi ise; Şirketinin antetli kağıdına, şirketinin faaliyet bilgileri içeren, seyahat amacını ve şirketteki pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır. İmza ve kaşeli.

Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize işlemi için başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkete ait kurumsal kimliğini belgeleyen evraklar:

Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi. Polonya Aile /Arkadaş Ziyareti Vize işleminde bulunacak başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve ünvan değişikliğini göstermesi bakımından önemlidir. Ticaret Odası Kaydı fotokopisi, 3 aydan eski tarihli belgeler kabul edilmemektedir. Vergi Levhası, şirketin son yıla ait vergi bilgilerini beyan eden bu evrak sunulmalıdır.

NOT: Ankara, Gaziantep ve Antalya'dan başvuru sahipleri için; son 3 yılda Schengen vizesi varsa; kişi Maaş Bordrosu, SGK Hizmet Dökümü ve İşe Giriş Bildirgesi temin edebiliyorsa; Ticaret Oda Kaydı, Vergi Levhası, İmza Sirküleri, Faaliyet Belgesi ve Ticaret Sicil Gazetesi istenmemektedir

Seyahat Planını Destekleyici Belgeler

Polonya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize işlemlerinde başvuru sahiplerinin Polonya'ya ulaşıma ait rezervasyon belgeleri; Uçak rezervasyonu gidiş dönüş bilet rezervasyonu, seyahat tarihlerini desteklemelidir. Özel araç ile seyahat edilecek olması halinde; araç ruhsatı, seyahat tarihlerini kapsayan yeşil sigorta ve uluslararası ehliyet (orijinal) ibraz edilmelidir.

Seyahat Sağlık Sigortası

Polonya'da seyahat sırasında oluşabilecek ani kaza ve yaralanmalara karşı acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık sebebi ile hazırlanan sağlık poliçesi. Polonya Aile/Arkadaş Ziyareti Vize işlemlerinde bulunacak kişinin Polonya seyahat süresini kapsayan; ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30.000 teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlilik ibaresi bulunan, orijinal seyahat sağlık sigortası.

ÖNEMLİ NOT: Ankara, Gaziantep ve Antalya'dan yapılacak başvurular için seyahat sağlık sigortasının süresi minimum 14 gün olmalıdır. Eğer 14 günden daha fazla kalınacaksa, bu durumda sigortanın süresi kalış süresi kadar olmalıdır.

DUYURU! Polonya Konsolosluğu vize talebi ile ilgili karar vermeden önce başvuru sahibini, konsolosluk yetkilileri ile yüz yüze mülakata çağırabilme hakkına sahiptir. Polonya Konsolosluğu, başvuru dosyasının incelenmesi ve karar aşamasında ek evrak talebinde bulunabilmektedir.